First 31.7 -luokan ranking-kausi huipentui varsin syksyisessä säässä purjehdittuun Gulf of Finland Raceen (GoFR), jossa ratkottiin samalla Firstien luokkamestaruus. 11 ORC-venettä purjehti samalla radalle Firstien kanssa, joita oli ilmoittautunut yhteensä kahdeksan kappaletta.
Erinomaisista järjestelyistään tunnettu GoFR ei pettänyt tälläkään kertaa vaikka olosuhteet haastoivat niin kilpailijoita kuin järjestäjiäkin. Sääennuste lupasi länsiluoteesta 8-12 m/s tuulta. Sunnuntain ennuste oli vielä huonompi, joten kilpailulautakunta pyrki ajattamaan mahdollisimman monta lähtöä lauantaina.
Sadepilvet toivat mukanaan kovia, jopa 15 m/s puuskia aiheuttaen kilpailijoille ohjelmaa ja purje- ja kalustevahinkoja. Pohdittavaa ja kiireitä riitti myös purjeiden vaihdossa tuulen kevetessä sadepilvien välissä.
Ensimmäiset lähdöt rokottivatkin sekä First 31.7 että ORC-luokkien kalustoa ja kilpailun joutui jättämään kesken huomattava osa venekunnista (Firsteistä Anastacia ja La Flaquita – Fun First oli kokenut kalustevaurion jo ennen ensimäistä lähtöä eikä näin päässyt osallistumaan).
Lauantai-iltapäivänä saatiin purjehdittua lopulta viisi lähtöä. Lähtövoitot otti Markku Mantereen Watatait, Heikki Vesalaisen Uhuru ja Perttu Monthanin Thetis, jonka sarja 1-2-1-(3)-1 riitti johtopaikkaan lauantain jälkeen ennen Uhurua ja Henri Matikan Mon Amieta.
Kilpailulautakunta tiedotti päätöksestään peruuttaa sunnuntain purjehdukset sääennusteesta ja rata-alueesta johtuen, mikä tarkoitti sitä, että lauantain tulokset jäivät voimaan. Thetis varmisti näin luokkamestaruuden ja samalla ranking-sarjan voiton.
(Kuvat: Heikki Räisänen)
Iso kiitos Gulf of Finland Racen organisaatiolle jälleen kerran erinomaisista järjestelyistä ja kaikille Firsteille ranking-kaudesta 2019!
Tulokset, First 31.7 -luokkamestaruus (Gulf of Finland Race)
- Thetis
- Uhuru
- Mon Amie
- Watatait
- Belette
- La Flaquita
- Anastacia
- Fun First
Tulokset, First 31.7 -ranking
- Thetis
- Uhuru
- Fun First
- Mon Amie
- Watatait
- Penelope
- Sportiga Marie
- Belette
- Lutra Lutra
- Anastacia
- Sen
- La Flaquita
- FirsTrip
Lisätietoja
- GoFR-tulokset (manage2sail)
- Päivitetty ranking-pistetaulukko
Kommentoi