Vuosikokouksen antia

First 31.7 -purjehtijoiden vuosikokous pidettiin lauantaina 8.2. kello 18:15 – 19:40 perinteikkäästi Gilletin Donator-kabinetissa. Paikalla oli 27 purjehtijaa, joista 16 yhdistyksen jäseniä. Seuraavassa muutama poiminta päätöksistä ja keskustelusta.

 1. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Petri Mustonen ja hallituksen jäseniksi Pertut Rönkkö ja Monthan sekä Markku Kotisalo. Tilintarkastajaksi valittiin Ville Virtala ja varatilintarkastajaksi Kari Ståhlberg.
  Lämpimät onnittelut uudelle puheenjohtajalle sekä suurkiitos Perttu Rönkölle luokan luotsaamisesta nykyiseen loistoonsa!
 2. Jäsenmaksuksi sovittiin 20 euroa ja kannatusjäsenten osalta 100 euroa vuodessa. Maksut sekä liittymisen voi suorittaa Liity-sivun ohjeiden mukaisesti.
 3. Toimintasuunnitelma: päätettiin saavuttaa SM-statuksen vaatima venemäärä luokkamestaruuskilpailuissa lievällä marginaalilla eli tavoitteena on saada 21 venettä viivalle luokkamestaruuskilpailuihin.
 4. Kisakalenteri: alustava ranking on seuraavanlainen:
  i) Olympic Cup (HSS) 24.-25.5.
  ii) Suursaari Race (EMK) 6.-7.6.
  iii) Hangon regatta (HSF) 4.-6.7.
  iv) Helsinki-Tallinna Race (KoPu) 15.-16.8.
  v) Luokkamestaruudet (HSK) 30.-31.8.
  vi) Omana lähtönä purjehdittava rata + saaristokilpailu joko 13.9. tai 20.9. yhdessä First 36.7 -luokan kanssa.
  Hallitus vahvistaa lopullisen kalenterin helmikuun loppuun mennessä.
 5. Iltaranking: keskusteltiin HSK:n ja Matt Hodgsonin organisoimasta ratakisoina ajettavasta keskiviikkosarjasta. Tämä valmistelut ovat pitkällä, lopullisten päivämäärien vahvistaminen vaatii HSK:n kannanoton. Hallitus vahvistaa iltarankingin päivät viimeistään maaliskuussa.
 6. Muut päätökset: päätettiin
  a) sallia ns. tuplaskuuttien käyttäminen spinaakkerissa sekä
  b) dyneemahekki (takastaagi)
  c) järjestää oma try-out -tapahtuma / gastikoulu Markku Kotisalon johdolla
  d) velvoittaa HSK:n venekunnat osallistumaan seuran kilpailujen järjestämiseen osana kisaorganisaatiota. Myös muiden seurojen venekuntien edustajat ovat lämpimästi tervetulleita. Ilmoittautuminen kunkin itsensä toimesta HSK:n kilpailutoimistoon.

Muutama kuva tapahtumasta:

Lämmin kiitos kaikille osallistuneille & aurinkoista kevään odotusta!


Posted

in

by

Tags:

Comments

Yksi vastaus artikkeliin “Vuosikokouksen antia”

 1. […] vuosikokouksessa päätettiin, on hallitus vahvistanut kauden 2014 kisakalenterin. Kilpailut ja päivämäärät löytyvät […]

Kommentoi

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.