First 31.7 -uutiskirje 1/2013

First 31.7 -kausi 2013 avattiin vuosikokouksella ja illanvietolla 9.2.2013. Vuosikokouksessa vahvistettiin ensi kauden ranking-sarjaan kuusi osakilpailua. Lisäksi keskusteltiin osallistumisesta jatkossa Emäsalon lenkkiin ja KoPun yksinpurjehdukseen – näitä kilpailuja suositellaan First purjehtijoille ranking sarjan kilpailujen lisäksi.

PISTELASKU

Ranking sarjan yhteispisteisiin lasketaan edelleen mukaan 4 parasta pistemäärää (1. sija = 10 pistettä, 2. = 8p, 3. = 6p, 4. = 5p, 5. = 4p, 6. = 3p, 7. = 2p, kaikki muut sijat, mutta ei DNC = 1p.). Luokkamestaruuskilpailun pistemäärässä käytetään jatkossa kerrointa 1,5. Lisäksi neljän ranking osallistumisen ylittävistä osallistumisista saa yhden lisäpisteen per kilpailu.

RANKING-KALENTERI

Kauden 2013 ranking-kilpailut löydät kalenterista.

Ranking-sarja avataan WB Sails round the bouys racella, jossa purjehdimme omana luokkana ORC3-luokan yhteydessä. ORC kisoihin osallistumiseen vaaditaan ORC-mittakirja. Sovimme jo kaudella 2010 Avomeripurjehtijat ry:n mittamiesten kanssa, että Firsteille saa luokkasäännön mukaisiin mittoihin perustuvan OneDesing ORC kirjan, jolloin mittauksia ei tarvitse tehdä. Voit tutustua First 31.7:lle myönnettyyn OneDesign ORC -mittakirjaan Avomeripurjehtijoiden sivuilla.

HALLITUS JA TOIMIHENKILÖT

Vuosikokouksessa yhdistyksen hallitukseen valittiin Perttu Rönkkö (pj), Jaakko Lehtonen, Jyrki Luukkonen ja Heikki Vesalainen. Muihin toimihenkilötehtäviin valittiin Perttu Monthan, Petri Mustonen ja Mikko Rönkä. Vuosikokouksessa päätettiin kauden 2013 jäsenmaksuksi 10 euroa (ja kannatusjäsenten osalta 100 euroa). Liittymismaksua ei peritä.

Yhdistyksen tavoitteena on edelleen edistää purjehdusta First 31.7 -veneillä, järjestää yhteisiä purjehduksellisia tapahtumia jäsenilleen, ja tehdä First 31.7 -veneluokkaa tunnetuksi. Sivuiltamme (löytyy jo 24 toiminnassamme mukana olevaa First 31.7 –venekuntaa. Mikäli tunnet First 31.7 -purjehtijoita tai luokastamme kiinnostuneita, joita tämä uutiskirje ei vielä tavoita, laita tämä viesti heille eteenpäin. Tälle postituslistalle pääsee (tai siltä voi poistua) ottamalla yhteyttä puheenjohtajaan, perttu.ronkko(at)first317.fi.

VUODEN 2013 JÄSENMAKSU

Nykyisten ja uusien jäsenten tulee maksaa vuoden 2013 jäsenmaksu, 10 euroa tilille: Nordea 130935-51313, (saaja: Perttu Rönkkö). Viestiin teksti: Jäsenmaksu 2013, jäsenen nimi, jäsenen sähköpostiosoite.
Voit myös liittyä jäseneksi täyttämällä täyttämällä liittymislomakkeen. Lomakkeen täyttö ei kuitenkaan ole välttämätöntä, kun maksun viestiin on kirjoitettu pyydetyt tiedot. Tällä sähköpostilistalla oleminen ei edellytä jäsenyyttä /jäsenmaksua, vaikka jäsenyys onkin suositeltavaa.

HALLITUS JA TOIMIHENKILÖT 2013

Perttu Rönkkö, puheenjohtaja
puh. 050 537 2722, email: perttu.ronkko@first317.fi
FIN 10605, Penelope, HSK, Helsinki

Jaakko Lehtonen
email: jaakko.lehtonen@first317.fi
s/y Milou (uusi vene)

Jyrki Luukkonen
email: jyrki.luukkonen@first317.fi
FIN 11253, Noordzee, Meritie, Espoo

Heikki Vesalainen
puh. 050 369 5362, email: heikki.vesalainen@first317.fi
FIN 10879, Uhuru, HSK, Helsinki

Perttu Monthan
puh. 040 545 3104, email: perttu.monthan@first317.fi
FIN 10742, Thetis, HSK, Helsinki

Petri Mustonen
puh. 050 317 0944, email: petri.mustonen@first317.fi
FIN 10380, Lutra Lutra, HSK, Helsinki

Mikko Rönkä
email: mikko.ronka@first317.fi
FIN 9167, Watatait, MP, Helsinki

ONE DESIGN SÄÄNTÖJEN SOVELTAMINEN KAUDELLA 2013

Vuosikokouksessa 13.2.2010 päätettiin luokkamestaruus, ranking, iltaranking sekä muihin kisoihin liittyen seuraavaa:
First 31.7 –yksityyppikilpailuihin hyväksytään pääsääntöisesti vain matalammalla LR-rikillä varustetut veneet. Korkeamman HR-rikin osalta hallitus tekee päätöksen kullekin kaudelle kevään järjestäytymiskokouksessaan tarkasteltuaan ensin edellisen kauden osallistujamääriä. Mikäli osallistujamäärät edellisen kauden ranking-kilpailuihin ovat olleet keskimäärin alle 15 venettä, annetaan HR-rikille oikeus kaikkiin alkavan kauden yksityyppikilpailuihin. Päätöksestä tiedotetaan jäsenille. HR-rikillä kilpailussa käytettävien purjeiden pinta-alojen tulee vastata LR-rikin purjeiden maksimipinta-aloja mahdollisimman hyvin. Mikäli isopurje ylittää maksimipinta-alan voidaan tätä kompensoida käyttämällä pienempää keulapurjetta.

Hallitus on päättänyt antaa HR-rikillä purjehtiville veneille oikeuden osallistua First 31.7 -yksityyppikilpailuihin kaudella 2013 käyttäen korkeintaan LR-rikiä vastaavaa purjeiden yhteispinta-alaa.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Kommentoi

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.