Vuosikokouksen yhteenveto ja luokkasäännön muutos

Suomen First 31.7 purjehtijat ry:n vuosikokous pidettiin 8.2.2025 Ravintola Zetorin kabinetissa. Seuraavassa tiivis yhteenveto kokouksen päätöksistä.

  • Vahvistettiin tilinpäätös vuodelle 2024 ja myönnettiin vastuuvapaus tili- ja vastuuvelvollisille.
  • Vahvistettiin vuoden 2025 talousarvio sekä jäsenmaksujen suuruus; varsinaiset jäsenet 50 euroa ja kannatusjäsenet 25 euroa vuodessa. Ohje jäsenmaksujen suorittamiseen täällä.
  • Valittiin Perttu Rönkkö, Jani Stenius, Sampsa Söyrilä ja Riku Niemelä hallituksen jäseniksi. Toiminnantarkastajaksi valittiin Tuomo Linnanto ja Erik Klockars varahenkilöksi.

Keskusteltiin vuoden 2025 toimintasuunnitelmasta käsittäen SM, ranking, iltaranking sekä muut kilpailut. Alustava kilpailukalenteri löytyy täältä.

Päätettiin ranking-pistelaskennan päivityksistä. Uudistettu Ranking-sääntö

Keskusteltiin ehdotuksesta muuttaa yksityyppiluokkasääntöä siten, että keulapurjeina sallitaan vain fokat / keulapurjeet, jotka skuutataan vanttien sisäpuolelta. Muutoksen myötä G1 ja G2 purjeet eivät enää olisi luokkasäännön mukaisia.
Jatkossa Kilpailtaessa luokkasäännön alaisuudessa sallitaan 3(+1) keulapurjetta, max. 2 kpl Genoa 3 ja 1 kpl  Genoa 4 (sekä lisäksi myrskyfokka) hollantilaisen luokkasäännön mukaisesti.

Genoa 3 ja 4 maksimi LPG-mittaa ei ole rajoitettu. Genoa 3 ja 4 on pystyttävä kuitenkin jalustamaan vanttien sisäpuolelta, mikä luonnollisesti rajoittaa näiden purjeiden maksimikokoa / LPG-mittoja.

Perustelut: 

Mittasääntö

  • 150 % LPG-mittainen G1 valittiin luokkasäännön mukaiseksi purjeeksi alun perin siksi, että santoi parhaan kilpailukyvyn LYS mittasäännön kilpailuissa. Vastaavasti nyt ORC / FinnRating mittasääntöön siirtymisen jälkeen fokka olisi kilpailukykyisin keulapurje tasoituspurjehduksessa.
  • First 31.7 FinnRating OneDesign mittakirja on ollut edelleen kaudella 2024 käytössä OD säännön mukaisin keulapurjein, eli OD-kirjalla G1 on edelleen mukana. 
  • ORC / FinnRating kilpailuihin hieman enemmän panostaneet First 31.7 venekunnat ovat jo useamman kauden ajan hankkineet venekohtaisia ORC-mittakirjoja, josta G1 on jätetty pois ja suurin keulapurje on fokka /G3. Tämä siksi, että näin vene on huomattavasti kilpailukykyisempi ORC kilpailuissa. 
  • Mikäli esitys luokkasäännön muutoksesta vahvistetaan, tulisivat kaikki First 31.7 veneet jatkossa purjehtimaan huomattavasti lähempänä toisiaan olevin ORC mittaluvui,. Riippumatta siitä purjehtiko vene OD FinnRating kirjalla tai venekohtaisella ORC mittakirjalla. 
  • Muutoksen myötä veneet pysyisivät samassa FinnRating luokassa. Kaudella 2024 näimme jo Hangon regatassa tilanteen, jossa kolme First 31.7 venettä purjehti OD kirjoilla FR2 luokassa ja yksi vene purjehti venekohtaisella ORC mittakirjalla FR3 luokassa.

Kustannukset

  • Laadukas G1 vaatii eksoottisia materiaaleja ja on selvästi kallein purje nykyisessä purjevalikoimassa.  
  • Laadukkaan G1 purjeen hinnalla saa 2 fokkaa / G3 purjetta.  
  • Fokka on pitkäikäisempi purje. Se kuluu vähemmän kuin G1. 
  • ORC kilpailuihin osallistuttaessa G1-purjetta ei käytetä. Tämä kallis purje tarvittaisiin jatkossa siin vain OD kilpailuja varten, mikäli luokkasääntöä ei muutettaisi. 

Muut perustelut 

  • Kaikki manööverit ovat helpompia G3 purjeella, kuin G1 purjeella. Lisäksi entistä vähemmän keulapurjeen vaihtoja. 
  • Tämä luo osaltaan matalamman kynnyksen uusille miehistöille tulla mukaan kilpailuihin.  

Todettiin myös, että pienemmällä keulapurjeella ajaminen kevyessä tuulessa on hieman haastavampaa kuin G1:llä purjehtiminen, mutta tämä oli ainoa keskustelussa esiin noussut muutoksen tuoma huono puoli. 

Kokouksen osanottajat kannattivat ehdotusta yksimielisesti. Todettiin, että pyritään viimeistelemään sääntömuutos helmi-maaliskuussa, jotta muutos astuisi voimaan kauden 2025 alusta alkaen.

Päätettiin valtuuttaa hallitus tekemään lopullinen päätös asiasta maaliskuun 2025 loppuun mennessä. Hallitus järjestää asiasta kyselyn ja keskustelun WA:ssa, jota hallitus käyttää päätöksentekonsa tukena. 



Posted

in

, ,

by

Tags:

Comments

Kommentoi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.